Jak stworzyć stronę internetową. Kompleksowy przewodnik od koncepcji do uruchomienia

Jak stworzyć stronę internetową. Kompleksowy przewodnik od koncepcji do uruchomienia

Jak Twoi klienci mają Cię znaleźć, jeśli nie ma Cię tam, gdzie przebywają mnóstwo czasu — w Internecie? Amanda Sibley powiedziała kiedyś: ,,Twoja strona jest Twoim największym atutem. Więcej osób przegląda twoje strony internetowe niż cokolwiek innego”. Dlatego jednego możesz być pewien — jeśli stworzysz własną stronę www i zadbasz o to, aby była dobra, przyciągniesz więcej klientów, a kliknięcia zamienisz na konwersje.

Trafiłeś na ten wpis, mając jasne pytanie w głowie – ,,Jak stworzyć stronę internetową?”. W tym artykule blogowym poznasz na nie odpowiedź. Mało tego, dowiesz się, o czym musisz pamiętać podczas tworzenia strony, na co zwracać uwagę, projektując od zera, czy jak zadbać o skuteczne pozycjonowanie strony. Krok po kroku poprowadzę Cię przez ten proces.

Co to jest strona internetowa?

Strona internetowa to cyfrowa przestrzeń, w której różne elementy są uporządkowane i prezentowane za pomocą specjalnego kodu. Użytkownik może z łatwością nawigować między nimi, klikając na hiperłącza i korzystając z innych interaktywnych funkcji. Taka strona zazwyczaj zawiera tekst, obrazy, filmy, czy grafiki. Każdy z tych elementów ma swoje miejsce i sposób wyświetlania, a to wszystko określa kod strony napisany w języku HTML i CSS. HTML ustala strukturę i treść, natomiast CSS nadaje jej odpowiedni wygląd, decydując o kolorach, fontach itp.

Kilka połączonych ze sobą pojedynczych stron internetowych tworzy witrynę internetową.

Witryna internetowa to bardziej złożona konstrukcja. Może składać się z wielu sekcji, takich jak strona główna, strony o firmie, portfolio, blog, sklep internetowy itp. Strony internetowe w ramach jednej witryny są ze sobą zazwyczaj połączone za pomocą hiperłączy. Dodatkowo witryny zwykle mają menu nawigacyjne, które znajduje się na każdej stronie i umożliwia użytkownikowi szybkie przechodzenie między różnymi sekcjami witryny.

Rodzaje stron internetowych

 1. Blogi osobiste — strony, na których ludzie opowiadają o swoich przygodach, zainteresowaniach lub po prostu dzielą się swoimi przemyśleniami. Autorzy mogą chcieć inspirować innych, edukować, zabawiać lub dokumentować swoje życie.
 2. Strony firmowe — strony przedsiębiorstw czy organizacji, które najczęściej zawierają informacje o produktach, usługach, historii założenia, czy informacje o członkach zespołu. Często oferują możliwość łatwego kontaktu oraz chcą przyciągać klientów, budować zaufanie i informować o ofercie oraz działalności firmy. Można powiedzieć, że to rozbudowana wizytówka i każda firma powinna taką mieć. Strona naszej agencji marketingowej MOVES jest przykładem strony firmowej.
 3. Platformy e-commerce
  • Sklepy internetowe — to tutaj firmy oferują swoje produkty do sprzedaży online, a głównym celem jest po prostu generowanie zysku. Przykładem może być sklep internetowy przedsiębiorstwa odzieżowego H&M.
  • Marketplace — platformy internetowe, które umożliwiają wielu sprzedawcom oferowanie swoich produktów na jednej stronie, na przykład polska platforma handlu internetowego Allegro. Taka platforma najczęściej ma na celu generować przychody z prowizji od transakcji.
 4. Portfolio — strony, na których artyści, projektanci, fotografowie lub inne osoby prezentują swoje prace, aby promować swoje umiejętności i osiągnięcia. Chcą oni zwrócić uwagę potencjalnych klientów, pracodawców lub osób zainteresowanych współpracą. Dużą popularnością cieszy się Behance.
 5. Fora internetowe — strony, które służą głównie do rozmowy. To miejsce, gdzie każdy może się wypowiedzieć i podyskutować z innymi, dzięki możliwości zakładania wątków i komentowania. Czy jesteś fanem gier wideo, gotowania czy sportów walki — na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Przykładem jest Reddit.
 6. Platformy mediów społecznościowych — najbardziej popularne typy stron internetowych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie i udostępnianie bardzo różnorodnych treści (od wpisów tekstowych, przez zdjęcia, po krótsze i dłuższe formy wideo), oraz wielopłaszczyznową komunikację z innymi użytkownikami. Komunikacja ta może odbywać się za pomocą prywatnych wiadomości, lub dzięki możliwości odpowiadania na relacje, komentowanie postów, czy branie udziału w ankietach. Przykładem może być Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn.

Pamiętaj, że istnieją także inne typy stron internetowych, ale te wymienione wyżej są jednymi z najczęściej spotykanych i używanych.

Zalety posiadania strony internetowej

Możliwości i korzyści, jakie daje dobra strona internetowa, są naprawdę liczne, dlatego skupię się na tych najważniejszych.

Twoi klienci mogą Cię znaleźć…

A gdy już Cię znajdą, poczytają o Tobie, Twojej marce, sprawdzą Twoją ofertę, social media. Gdy będą mieli określoną potrzebę, będą już wiedzieć, że prawdopodobnie Twoja marka je spełni, a Twoje produkty lub usługi rozwiążą ich problemy. Wrócą na stronę i za którymś razem, jeśli nie od razu, kupią Twoje produkty lub pozostawią do siebie kontakt. Strona internetowa jest niezwykle ważnym elementem lejka marketingowego i dzięki niej możesz płynnie prowadzić swoich odbiorców, aż wykonają oczekiwaną akcję.

Docierasz tam, gdzie fizycznie nie możesz

Każdy, kto tylko będzie potrzebował Twoich rozwiązań, może je znaleźć, zapoznać się z ofertą i zdecydować się na zakup lub współpracę. Nie musisz martwić się odległością, jeśli tylko odbiorca ma dostęp do Internetu. Dzięki stronie www nie musisz działać wyłącznie lokalnie. Możesz rozszerzyć swoje działania na znacznie szerszą skalę. Według statystyk, prawie 1/3 (28%) wszystkich działań biznesowych odbywa się obecnie online.

Efektywny marketing potrzebuje strony internetowej

Strona internetowa stanowi ważny element działań marketingowych. Mając stronę, nie tylko posiadasz dostęp do potencjalnych klientów, ale również masz możliwość dotarcia do nich w kreatywny i angażujący sposób. Stronę www możesz wykorzystać do promowania swoich produktów lub usług, dzielenia się wartościowymi treściami i zbierania danych kontaktowych potencjalnych klientów.

Zwiększasz swoją wiarygodność i budujesz wizerunek eksperta

Posiadanie strony internetowej jest już standardem dla większości firm. Nie bez powodu — to doskonały sposób na zwiększanie swojej wiarygodności i budowanie wizerunku specjalisty w branży. W 2023 roku aż 71% firm miało stronę internetową (źródło).

Wyobraź sobie, że szukasz profesjonalnego grafika, który wykona dla Twojej marki projekt logo. Raczej postawisz na taką osobę, która na swojej stronie prezentuje swoje prace w sposób profesjonalny. Atutem, który może zaważyć na decyzji o podjęciu współpracy, może być to, że na stronie grafika znajdziesz wszystkie informacje, które Cię interesują, będziesz mieć możliwość nawiązania kontaktu w łatwy sposób, a z wpisów na blogu zaczerpniesz wartościowej wiedzy.

Strona internetowa nie tylko pozwala Twoim odbiorcom poznać Twoją markę, ale również jest tym, co w znaczący sposób wpływa na to, czy potencjalni klienci powierzą Ci rozwiązanie swoich problemów. Tak, jak grafik, który rozwiąże problem, jakim jest brak profesjonalnego logo.

Zapewniasz aktualne informacje

Cokolwiek się nie zmieni w Twojej ofercie lub polityce firmy, od razu możesz poinformować o tym swoją grupę docelową. Pomyśl tylko, ile razy organizacje traciły szanse na sprzedaż, bo potencjalny klient dysponował nieaktualnym numerem telefonu. Dzięki aktualnej stronie unikniesz takiego scenariusza.

Więcej sprzedajesz

Osoby zainteresowane Twoją ofertą mogą się z nią dokładnie zapoznać o każdej porze dnia czy nocy — to raz. Gdy poczują, że już są gotowe na dokonanie konkretnej akcji, mogą samodzielnie dokonać zamówienia bez wychodzenia z domu, czy zostawić dane kontaktowe za pomocą formularza — to dwa. A jeśli potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji, dzięki narzędziom analitycznym obserwujesz swoich odbiorców, znasz ich preferencje, czy dane demograficzne, co pozwala Ci dostosować komunikaty marketingowe i zachęcić do określonej akcji — to trzy.

Od czego zacząć, jeśli chcesz stworzyć dobrą stronę? Poradnik krok po kroku

Wiesz już, jakie są rodzaje stron internetowych i jakie korzyści płyną z posiadania własnej strony. Posiadając te informacje, możesz przejść dalej — określenia pierwszych elementów niezbędnych do stworzenia strony www.

Jak zrobić własną stronę internetową? Najpierw określ cel

Pracę nad stroną www należy rozpocząć od zdefiniowania konkretnego celu, jaki ma ona spełniać. Jeśli będziesz wiedzieć, dlaczego potrzebujesz strony, łatwiej będzie Ci określić, co ma się na niej znaleźć. Najczęstsze cele strony internetowej to:

 • Kształtowanie marki — budowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów, wzmocnienie jej pozycji na rynku, wzbudzenie zaufania lub budowanie lojalności, dzięki prezentacji historii firmy, wartości, produktów lub usług.
 • Generowanie leadów — pozyskiwanie nowych klientów lub kontaktów biznesowych, dzięki umieszczeniu formularzy kontaktowych, ofert specjalnych lub materiałów do pobrania (lead magnetów).
 • Sprzedaż online — sprzedaż produktów lub usług online, dzięki zapewnieniu prostego i intuicyjnego procesu zakupowego oraz atrakcyjnej prezentacji oferty.
 • Dostarczanie informacji — źródło informacji dla klientów lub interesariuszy, dzięki umieszczeniu na niej blogu, sekcji z poradami lub odpowiedziami na często zadawane pytania (FAQ).
 • Wsparcie klienta — zapewnienie swoim klientom łatwego dostępu do pomocy technicznej, instrukcji obsługi lub materiałów edukacyjnych, dzięki umieszczeniu na stronie sekcji z często zadawanymi pytaniami, formularza kontaktowego lub czatu online.

Pamiętaj, że Twoja strona może pełnić kilka celów jednocześnie. W takim wypadku wymaga to dokładnego przemyślenia struktury strony, aby użytkownik nie czuł się przytłoczony. Jeśli dobrze zaplanujesz strukturę, unikniesz chaosu, a potencjalny klient będzie płynnie przechodził między interesującymi go sekcjami.

Zrozumienie grupy docelowej

Chociaż tworzysz stronę dla swojej marki, przede wszystkim pamiętaj o tym, że ona nie jest dla Ciebie. Strona www ma służyć Twojej grupie docelowej. Dlatego na etapie planowania poszczególnych elementów, musisz wiedzieć, kogo chcesz przyciągnąć na swoją stronę. Zrozumienie grupy docelowej wymaga dokładnego przeanalizowania wielu składowych. W zależności od tego, w jakiej branży działasz – B2B lub B2C – musisz zwrócić uwagę na inne aspekty.

W B2B musisz stworzyć tak zwaną Buyer Personę, czyli szczegółowe profile reprezentujące typowych przedstawicieli grupy docelowej (więcej dowiesz się z naszego wpisu na blogu: Buyer Persona – Jak ją przygotować? Kompletny przewodnik).

W B2C tworzysz Profil Idealnego Klienta. Tutaj musisz zwrócić uwagę na takie elementy jak wiek, płeć, status zawodowy, które pomogą Ci zrozumieć ogólny kontekst życia Twoich potencjalnych klientów. Należy również przemyśleć, co motywuje Twoich odbiorców, jakie mają pasje, jak spędzają czas wolny.

Jednak zawsze tym, co jest najważniejsze w zrozumieniu grupy docelowej, jest zbadanie, jakie ma problemy, wyzwania i potrzeby. Dzięki temu stworzysz strukturę, która idealnie odpowie na bolączki i pragnienia potencjalnych klientów.

Projektowanie strony. Określenie struktury i treści

Gdy już wiesz, jakie cele ma spełniać Twoja strona internetowa i do kogo ma być skierowana — możesz zaplanować strukturę. To moment, w którym decydujesz o układzie strony i jej wyglądzie. Tutaj naprawdę musisz zadbać o każdy szczegół — według danych użytkownicy w ciągu 0,05 sekundy wyrażają opinię na temat witryny (źródło).

Struktura strony internetowej

Aby stworzyć spójną, użyteczną stronę, która będzie intuicyjna, musisz pamiętać o kilku kluczowych elementach:

 • Menu i nawigacja — ułatwiają użytkownikom poruszanie się po stronie i znalezienie potrzebnych informacji, dlatego postaw na logiczne grupowanie podstron.
 • Logo i nazwa firmy — strona www powinna być spójna z Twoją identyfikacją wizualną, dlatego nie możesz zapomnieć o tym, aby umieścić logo i nazwę firmy. W ten sposób pomagasz użytkownikom zapamiętać Cię.
 • Nagłówki — ułatwiają użytkownikom zrozumienie tematyki danej sekcji strony. Dzięki nagłówkom treść jest bardziej czytelna i przejrzysta. Muszą być konkretne i idealnie przekazywać w kilku słowach to, co użytkownik znajdzie w danej sekcji. Pamiętaj o hierarchii nagłówków. Nagłówki H1 – H6 odgrywają kluczową rolę w strukturyzowaniu treści. Pomagają użytkownikom w nawigacji po tekście oraz wskazują wyszukiwarkom hierarchię informacji, co wpływa na pozycjonowanie strony.
 • Treść — zastanów się, jakie informacje chcesz przekazać użytkownikom i w jaki sposób je uporządkujesz. Treści są ważnym aspektem content marketingu. Muszą być świetne, inaczej odstraczą potencjalnego klienta. Ważne jest również, aby zawierały frazy kluczowe. Jeśli nie czujesz się pewnym w copywritingu, warto zlecić firmie napisanie treści na Twoją stronę. Skontaktuj się z nami — stworzymy dla Ciebie copy, które będzie sprzedawać.
 • Multimedia — zadbaj o to, aby Twoja strona była ciekawa, przyciągała wzrok i zachęcała do pozostania na niej dłużej. To nie miejsce na ścianę tekstu, przez którą ciężko się przebić. Dodaj różne multimedia, grafiki, czy wideo, aby urozmaicić stronę.
 • Call To Action — aby zachęcić użytkowników do dokonania konkretnej akcji, warto (a nawet trzeba!) korzystać z CTA. Więcej dowiesz się z naszego artykułu: CTA — co to jest i jak je stworzyć?
 • Dane kontaktowe — muszą być dobrze widoczne, zwłaszcza jeśli sprzedajesz usługi. Dane te pozwolą Ci nawiązać współpracę z klientem lub rozwiać jego wątpliwości. Nie zapominaj o dodaniu formularza kontaktowego.
 • Stopka — miejsce, gdzie umieszczasz istotne informacje, które nie muszą być dostępne z poziomu głównego menu, np. link do polityki prywatności, czy linki do mediów społecznościowych.

Struktura funkcjonalna strony internetowej

Twoja strona powinna zapewniać jak najlepsze doświadczenia użytkownikom, dlatego nie zapominaj o poniższych modułach:

 • Moduł newslettera — pozwala użytkownikom zapisywać się na newsletter, aby otrzymywać regularne aktualizacje, promocje i informacje o nowościach. Co ważne, newsletter jest skutecznym narzędziem do budowy relacji z klientami i utrzymywania ich zaangażowania. Warto go uwzględnić w swojej strategii content marketingowej!
 • Moduł zakupowy — to centralny element dla stron e-commerce, który umożliwia użytkownikom przeglądanie produktów, dodawanie ich do koszyka i dokonywanie zakupów online. Zadbaj o wsparcie dla różnych metod płatności i dostawy.
 • Możliwość dodawania komentarzy — moduł, który umożliwia interakcję użytkowników poprzez dodawanie komentarzy, opinii i recenzji, co jest szczególnie ważne dla stron zawierających treści użytkowników, blogi, fora dyskusyjne czy recenzje produktów.
 • System afiliacyjny — pozwala partnerom promować Twoje produkty, lub usługi i otrzymywać prowizję za każdą udaną transakcję, która została zrealizowana dzięki ich wysiłkom.
 • Wyszukiwarka — niezwykle ważny element dla witryn zawierających duże ilości treści lub produktów. Użytkownicy mogą szybko odnaleźć potrzebne informacje lub produkty, wpisując odpowiednie zapytania do wyszukiwarki.

Aspekty techniczne, jakie musi spełniać strona

Jest jeszcze kilka elementów, które warto mieć na uwadze…

 • Responsywność — strona powinna być responsywna, czyli dostosowana do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów, tak aby wyglądała i działała optymalnie zarówno na komputerach, tabletach, jak i smartfonach. Nawet wiele osób twierdzi, że strona w pierwszej kolejności powinna być dostosowana właśnie do urządzeń mobilnych, co potwierdzają statystyki HubSpot – w maju 2023 roku urządzenia mobilne wygenerowały 65,49% globalnego ruchu w witrynie.
 • Meta tagi — to krótkie opisy strony, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Poprawnie sformułowane poprawiają widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i zachęcają użytkowników do kliknięcia. Dzięki nim Twoja strona ma szansę wyróżnić się na tyle innych.
 • Czas ładowania — obecne społeczeństwo żyje bardzo szybko, dlatego jeśli Twoja strona będzie się ładować zbyt długo, użytkownicy zrezygnują z zapoznania się z nią. Według statystyk 47% użytkowników nie będzie czekać dłużej niż 2 sekundy na załadowanie witryny, a 40% użytkowników opuści witrynę, jeśli załadowanie zajmie więcej niż 3 sekundy. Dlatego strona powinna być zoptymalizowana pod kątem szybkości ładowania.
 • Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami — zadbaj o to, aby Twoja strona była dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Powinna pełniać standardy dostępności, takie jak czytelne czcionki, odpowiednie kontrasty kolorów czy możliwość nawigacji za pomocą klawiatury. O tym, jak ważna jest kwestia dostępności, mówią statystyki HubSpot (kliknij tutaj, aby przeczytać).
 • Budowanie linkowania wewnętrznego — pamiętaj, aby budować strukturę linków wewnętrznych. Pomaga to w nawigacji po stronie oraz wspiera indeksację witryny przez wyszukiwarki.
 • Schema org — to zestaw tagów HTML, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć treść strony, dzięki czemu poprawisz widoczność strony w wynikach wyszukiwania i zwiększysz jej atrakcyjność.
 • Oznaczenie klikalnych elementów — koniecznie jasno wskaż użytkownikom klikalne elementy na stronie, taki jak linki czy przyciski CTA.
 • Mapa strony — to plik, w którym trzymasz dane o swojej witrynie, filmach czy innych materiałach, oraz jak one się ze sobą łączą. Google i inne wyszukiwarki czytają ten plik, żeby lepiej zindeksować strony, co pomaga im wyświetlać bardziej trafne wyniki wyszukiwania.

Projekt i doświadczenie użytkownika (User Experience)

Powiedzieliśmy sobie, że stronę tworzysz przede wszystkim dla grupy docelowej, dlatego pamiętaj, aby ją zoptymalizować pod UX. Oznacza to, że musisz tak rozplanować strukturę, aby użytkownik w łatwy i przyjemny sposób się na niej odnalazł. Wszystko ma znaczenie — wygląd strony, struktura podstron, zrozumiałe i angażujące treści oraz responsywność strony.

Jakob Nielsen — uznany specjalista w branży UX — spisał zbiór podstawowych zasad, tak zwane 10 heurystyk Jakoba Nielsena:

 • Pokaż, co się dzieje — użytkownik powinien zawsze wiedzieć, co się dzieje w systemie, np. czy coś się ładuje, czy przetwarza.
 • Mów w języku użytkownika — używaj zrozumiałej terminologii i symboli, które są dla użytkownika znajome, unikaj języka technicznego.
 • Zapobiegaj błędom — projektuj interfejs tak, aby minimalizować możliwość popełnienia błędów przez użytkownika, a jeśli błąd wystąpi, niech będzie łatwy do zidentyfikowania i naprawienia.
 • Dbaj o intuicyjność — interfejs powinien być prosty w obsłudze nawet dla nowych użytkowników, którzy nie muszą uczyć się jak go używać.
 • Pamiętaj o tym, aby strona była elastyczna i sprawna — użytkownicy powinni móc wykonywać zadania szybko i sprawnie, bez zbędnych kroków.
 • Nie wymagaj zapamiętywania — użytkownicy nie powinni musieć zapamiętywać wielu informacji. Wszystko, czego potrzebują, powinno być łatwo dostępne.
 • Oferuj pomoc — udostępnij użytkownikom pomoc i dokumentację, ale projektuj interfejs tak, aby większość użytkowników nie musiała z niej korzystać.
 • Postaw na estetykę i prostotę — projektuj atrakcyjny, ale również minimalistyczny interfejs. Zachowaj harmonię między elementami graficznymi, a tekstem.
 • Zachowaj spójność — twórz interfejsy, które są spójne wewnętrznie i z innymi produktami, z którymi użytkownicy mogą mieć kontakt.
 • Pomóż w naprawianiu błędów — jeśli użytkownik popełni błąd, system powinien pomóc mu go szybko znaleźć i naprawić.

Jak zbudować stronę internetową?

Jeśli uda Ci się wykonać wszystkie powyższe kroki, masz już doskonałą podstawę do tego, aby stworzyć swoją stronę. Jednak przed Tobą jeszcze kilka aspektów, o które należy zadbać.

Wybierz domenę internetową

Domena to adres, dzięki któremu użytkownicy mogą znaleźć Twoją stronę w Internecie. Domena powinna mieć unikalną, łatwą w zapamiętaniu nazwę, aby kojarzyła się tylko z Twoją marką. Wybierając nazwę, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

 • Wybierz nazwę, która jest prosta i łatwa do zapamiętania. Unikaj skomplikowanych lub trudnych do pisania słów.
 • Staraj się, aby nazwa domeny odzwierciedlała temat Twojej witryny lub działalności, dzięki czemu ułatwisz użytkownikom zrozumienie, czego mogą się spodziewać na Twojej stronie.
 • Sprawdź, czy nazwa domeny nie jest już używana przez inną witrynę.
 • Wybierz odpowiednie TLD (Top Level Domain). Jeśli prowadzisz lokalny biznes w Polsce, wybierz rozszerzenie ,,.pl”. Jeśli działasz na skalę globalną, wybierz ,,.com” lub inne.

Jak zarejestrować nazwę domeny?

Aby zarejestrować nazwę domeny, musisz przejść do jednego z rejestratorów domen internetowych, czyli firm, które oferują usługi rejestracji domen. Możesz znaleźć wiele różnych rejestratorów, więc warto porównać ich oferty i ceny. Następnie wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ich stronie internetowej, aby zarejestrować wybraną nazwę domeny. Zazwyczaj proces rejestracji jest prosty i składa się z kilku kroków.

Wybierz hosting strony

Hosting stron internetowych to usługa, która pozwala przechowywać pliki i dane związane z Twoją stroną internetową na serwerze, który jest dostępny online. Hosting współdzielony jest najbardziej popularnym i ekonomicznym rodzajem hostingów. Polega on na przechowywaniu wielu różnych stron internetowych na jednym serwerze.

Zalety hostingu współdzielonego

 • Hosting współdzielony jest zazwyczaj tańszy niż inne opcje.
 • Firmy hostingowe zajmują się zarządzaniem serwerem, co oznacza, że nie musisz martwić się o techniczne detale.
 • Większość dostawców hostingowych oferuje wiele dodatkowych funkcji i narzędzi, które można łatwo zintegrować z Twoją stroną internetową.

Wady hostingu współdzielonego

 • Ponieważ serwer jest współdzielony z innymi użytkownikami, może to spowolnić działanie Twojej witryny, zwłaszcza jeśli jedna z witryn zużywa dużo zasobów.
 • Masz mniejszą elastyczność w konfiguracji serwera (porównując do dedykowanego hostingu).

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze usługi hostingowej?

 • Upewnij się, że dostawca oferuje odpowiednią obsługę techniczną, która będzie dostępna w razie problemów z Twoją stroną.
 • Przeczytaj opinie i recenzje innych użytkowników na temat dostawcy hostingowego, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia.
 • Zapoznaj się nie tylko z początkowymi kosztami rejestracji, ale także zwróć uwagę na koszty utrzymania usługi hostingowej w dłuższej perspektywie. Uważaj na promocje, które mogą wydawać się atrakcyjne na pierwszy rzut oka, ale wiążą się z długoterminowymi zobowiązaniami.

Budowa własnej strony internetowej. Zrób to sam vs. zlecenie programiście

Masz już określony cel, znasz swoją grupę docelową, masz wybraną domenę internetową, zdecydowałeś się na konkretną usługę hostingową. Czas przejść do budowy strony.

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia strony internetowej osobie, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie aspekty będą dopięte na ostatni guzik, a wszystkie elementy strony będą działać tak, jak należy. W naszej agencji marketingowej MOVES zajmujemy się profesjonalnym budowaniem stron internetowych.

Możesz też zdecydować się na samodzielne tworzenie strony, jednak jest zdecydowanie bardziej czasochłonna opcja.

Kiedy rozważyć budowanie strony samodzielnie?

 • Gdy nie masz dużego budżetu, ale jesteś gotów poświęcić około 50-100 godzin na naukę podstaw.
 • Posiadasz minimalny zmysł estetyczny.

Wybór platformy

Jeśli zdecydujesz się samemu zrobić stronę, najłatwiej będzie Ci wykonać ją na dedykowanej platformie. W zależności od potrzeb i umiejętności wybierz platformę, która najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakie są Twoje umiejętności techniczne.

 • WordPress — umożliwia tworzenie różnorodnych stron internetowych, takich jak blogi, strony firmowe czy sklepy online. Jest elastyczny i oferuje szeroki wybór wtyczek i motywów, co pozwala dostosować witrynę do własnych potrzeb. Wymaga pewnej wiedzy technicznej, ale jest to potężne narzędzie dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoją stroną.
 • Wix — prosty w obsłudze kreator stron internetowych, który pozwala projektować witrynę metodą ,,przeciągnij i upuść”. Oferuje gotowe szablony do różnych branż, co ułatwia szybkie tworzenie estetycznych stron. Jest idealny dla początkujących i osób, które potrzebują szybkiego rozwiązania bez konieczności zgłębiania technicznych szczegółów.
 • Squarespace — platforma, która kładzie duży nacisk na estetykę i prostotę obsługi. Ma w swojej ofercie wysokiej jakości szablony, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Jest to dobre rozwiązanie dla artystów, fotografów i małych firm, które szukają profesjonalnie wyglądającej strony internetowej, nie mając szczególnych umiejętności technicznych. Jednak jest to nieco droższa opcja niż inne wymienione.
 • Joomla — oferuje większą elastyczność niż Wix, ale jest mniej skomplikowana niż WordPress. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują zaawansowanych funkcji, ale nie chcą angażować się w bardziej zaawansowane zadania techniczne.

Kluczowe komponenty — co musi zawierać strona internetowa?

Na pewno już z wieloma stronami miałeś okazję się zapoznać. Zapewne zauważyłeś, że wiele z nich ma podobne elementy. Nie bez powodu. Istnieją komponenty, które po prostu warto, o ile nie należy, uwzględnić na stronie.

 • Logo na górze, po lewej stronie — większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że właśnie u góry po lewej stronie znajdziemy logo firmy. Dlatego też tak ważne jest, aby właśnie tam się znalazło. Pamiętaj, aby logo było podlinkowane do strony głównej.
 • Menu w górnej części — to kluczowy element nawigacyjny. Pozwala użytkownikom płynnie przemieszczać się po stronie. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie menu w formie burgera oraz dodawanie przycisku CTA, np. ,,Skontaktuj się z nami”, ,,Skorzystaj z oferty”.
 • Sekcja hero — pierwsza, bardzo ważna sekcja, która wyświetla się, zanim użytkownik przewinie stronie (above the fold). Należy zawrzeć na niej przyciągający nagłówek, warto pokusić się również o tekst pomocniczy i stosowne Call To Action. Rozważ dodanie wideo, grafiki lub po prostu czegoś, co przyciąga wzrok.
 • Sekcja oferty/usług — tutaj umieść informacje na temat Twoich produktów, usług. Przedstaw ofertę w taki sposób, aby wywołać poczucie pragnienia u odbiorcy.
 • Sekcja o firmie — przedstaw swoją firmę, jednak nie rozpisuj się zbytnio — pisz krótko, zwięźle i na temat. Staraj się wzbudzić więź i unikaj typowych wyrażeń, takich jak ,,Projektujemy rozwiązania szyte na miarę Twoich potrzeb” (jest ich już zbyt dużo na wielu innych stronach, przez co takie sformułowania tracą na wartości i wiarygodności). Ponadto nikt nie będzie czytać rozprawki o Twojej marce. Odbiorcy raczej wolą czytać o sobie, swoich problemach, potrzebach, marzeniach. Dlatego tutaj staraj się być zwięzły i konkretny.
 • Sekcja z opiniami — sekcja, w której social proof ma sporą szansę zbudować zaufanie poprzez umieszczenie opinii i referencji od zadowolonych klientów. Zaprezentuj pozytywne komentarze, recenzje lub oceny od klientów, którzy skorzystali z Twoich usług lub produktów.
 • Sekcja z kontaktem — dane kontaktowe, akie jak adres e-mail, numer telefonu oraz formularz kontaktowy, są niezwykle ważne i na Twojej stronie muszą się znaleźć. Możesz też umieścić mapę z lokalizacją firmy oraz linki do profili na mediach społecznościowych. Tutaj koniecznie zastosuj CTA.
 • Sekcja z dodatkowymi informacjami — to miejsce, gdzie możesz umieścić informacje, które nie znalazły się wcześniej. To może być lista ostatnich wpisów na blogu, aktualności dotyczące firmy, dodatkowe usługi lub produkty, a także linki do powiązanych treści.

Uruchamianie strony

Gdy Twoja strona internetowa jest już gotowa, przyszedł czas, aby ją uruchomić.

Jak uruchomić swoją stronę internetową?

Jeśli już masz wykupioną domenę, to tak naprawdę, aby uruchomić stronę, musisz wykupić certyfikat SSL i wrzucić stronę na serwer hostingowy.

Certyfikat SSL jest niezbędny do tego, aby zapewnić bezpieczne połączenie między użytkownikiem a Twoją stroną. Chroni prywatność danych użytkowników i zwiększa zaufanie do Twojej witryny. Możesz zakupić certyfikat SSL bezpośrednio od dostawcy usług hostingowych. Następnie prześlij swoje pliki strony na serwer hostingowy i skonfiguruj ustawienia serwera i przekieruj domenę na adres Twojego hostingu. Po zakończeniu tego procesu Twoja strona będzie dostępna online.

Jak przyciągnąć pierwszych odwiedzających na stronę?

Po uruchomieniu strony zacznij ją promować. Wykorzystaj narzędzia marketingowe, takie jak SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych), media społecznościowe, kampanie reklamowe, e-maile marketingowe itp. Twórz wartościowe treści, które przyciągną uwagę Twojej docelowej grupy odbiorców i zachęcą ich do odwiedzenia Twojej witryny.

Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo wpisów na temat strategii content marketingowej i SEO copywritingu. Wykorzystaj tę wiedzę, a sprawisz, że Twoja strona zacznie pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Utrzymanie i aktualizacja strony internetowej

Postawienie strony to nie wszystko. Teraz czeka Cię nie tylko mnóstwo pracy nad promowaniem jej, ale również nad utrzymywaniem i aktualizacją.

Regularne aktualizacje

Aby zapewnić wydajność i bezpieczeństwo strony, należy regularnie aktualizować systemy zarządzania treścią (CMS), wtyczek, motywów oraz innych elementów technicznych. Jeśli oprogramowanie będzie nieaktualne, będzie bardziej podatne na ataki hakerskie i inne zagrożenia. Ponadto, co jakiś czas wykonuj kopie zapasowe, aby nie utracić danych.

Pamiętaj również o dodawaniu nowych treści i aktualizowaniu istniejących stron. Pomoże Ci to utrzymać zainteresowanie odwiedzających, sprawisz, że Twoja marka będzie postrzegana jako ekspert w branży i zwiększysz zaufanie, co w rezultacie przełoży się na bezpośredni zysk, jakim jest sprzedaż produktów lub usług. Jeśli Twoje treści będą aktualne, poprawisz pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Tutaj polecam Ci tworzenie treści na podstawie Pillar Pages i evergreen content.

Analizowanie i optymalizowanie Twojej strony

Obserwuj, co się dzieje na Twojej stronie. Dzięki temu lepiej poznasz swoją grupę docelową, zrozumiesz jej zachowania, dostosujesz się do niej preferencji i oczekiwań oraz poprawisz swoje działania marketingowe. W jaki sposób? Korzystaj z narzędzi do analizy stron internetowych, takich jak Google Analytics, które pozwalają śledzić kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak liczba odwiedzin, czy średni czas spędzony na stronie. Sięgnij po narzędzia, które pozwalają sprawdzić mały ciepła (heat maps). Narzędzia te przy użyciu gamy kolorów obrazują zachowanie użytkowników i ich zainteresowania.

Na podstawie analiz, optymalizuj swoją stronę internetową, aby czerpać ze wszystkich korzyści, jakie może Ci dać.

Z artykułu wiesz już, jak zaprojektować stronę. Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od określenia celu i poznania grupy docelowej. Mając tę fundamentalną wiedzę, możesz przejść do kolejnych kroków.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie stworzyć swoją pierwszą stronę internetową, musisz pamiętać o wszystkich technicznych aspektach oraz wybrać odpowiednią platformę. Natomiast jeśli wolisz mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a Ty nie chcesz poświęcać wiele czasu na tworzenie strony internetowej — postaw na MOVES. Zbudujemy dla Ciebie stronę, która będzie spełniała wszystkie standardy. Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na profesjonalnej stronie internetowej. 

Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.