Pillar Page — czym jest i dlaczego jest tak ważna w kontekście SEO?

Czym jest pillar page?

Od jakiegoś czasu użytkownicy zaczęli wpisywać coraz dłuższe zapytania w wyszukiwarce, aby znaleźć dokładnie to, czego szukają. Korzystają również z wyszukiwania głosowego. Dlatego też Google, próbując jak najbardziej trafnie odpowiedzieć na potrzeby odbiorców, udoskonala swoje algorytmy i często je modyfikuje. To również powód, przez który stosuje się tzw. pillar page w celu wypozycjonowania strony, ponieważ samo linkowanie wewnętrzne i używanie fraz z długiego ogona już dawno przestały wystarczać.

Pillar page — czym jest?

Pillar page (inaczej strona filarowa) — to sposób organizacji treści, który ma za zadanie przedstawić ogólny zarys tematu i służyć jako centralne źródło informacji, do którego odnoszą się bardziej szczegółowe treści. Po co? Aby dać użytkownikom wartość, a algorytmom Google informację, że warto wyświetlać stronę wysoko w wynikach wyszukiwania.

Dlatego też strategia content marketingowa powinna uwzględniać pillar page. Dzięki klastrom tematycznym jesteśmy w stanie stworzyć uporządkowane treści wokół szerokiego tematu, co pozwoli nam wzmocnić pozycję strony w wyszukiwarce.

Klaster tematyczny — co zawiera?

Aby skutecznie zorganizować treści według tzw. pillar page, musisz wiedzieć, z czego dokładnie się składa.

Strona filarowa służy jako punkt centralny, obejmujący główny temat, który jest szeroko omówiony. Stanowi ona bazę dla dalszych treści, tzw. treści klastrowych (ang. cluster content), które rozwijają poszczególne aspekty tematu głównego w bardziej szczegółowy sposób.

Jak łączymy pillar page z cluster content? Za pomocą linkowania wewnętrznego. To trzeci, ale równie ważny element, którego nie można pomijać, ponieważ umożliwia użytkownikom łatwe nawigowanie między powiązanymi tematami, a także wspiera SEO.

Podsumowując, klaster tematyczny składa się z trzech głównych elementów:

 • pillar page (strony filarowej), która przedstawia ogólny zarys tematu,
 • cluster content, które zagłębiają się w szczegółowe kwestie tego tematu,
 • linkowania wewnętrznego, które tworzy spójną i logiczną strukturę nawigacyjną między nimi.

Jak pillar page wpływa na pozycjonowanie strony?

Pillar page przede wszystkim pozwala rozbudować sieć linków wewnętrznych oraz uporządkować treści w obrębie strony, znacznie zwiększając jej widoczność i autorytet.

W kontekście użytkowników — poprawia ich doświadczenie, tym samym zachęcając do dłuższego przebywania na stronie, co stanowi ważny sygnał dla algorytmów.

Natomiast robotom wyszukiwarek ułatwia indeksowanie strony i zrozumienie tego, co się na niej znajduje. To wszystko sprawia, że pillar page ma ogromny wpływ na pozycjonowanie strony.

Jak stworzyć pillar page, aby osiągnąć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania?

Skuteczna strategia pillar page musi być bardzo dokładnie przemyślana. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe treści. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby dać wartość użytkownikom, a algorytmom sygnał, że nasza strona ma wiele do zaoferowania.

Zacznij od wyboru obszernych tematów, dla których chcesz osiągnąć wysoką pozycję. Staraj się wybierać tematy, które są na tyle szerokie, że będziesz mógł je podzielić na mnóstwo mniejszych tematów. Tutaj pomoże Ci ustalona wcześniej strategia content marketingowa. W końcu to właśnie podczas tworzenia strategii content marketingowej zawarłeś swoje cele, przeanalizowałeś konkurencję, Buyer Personę oraz dotychczasowe działania. Gdy już wiesz, jakich treści potrzebujesz, ponieważ znasz swoich odbiorców i ich potrzeby, zastanów się nad tym, jak te treści uporządkować.

Jak już określisz tematy główne, dobierz do nich tematy powiązane (cluster content), które będą tłumaczyć poszczególne elementy tematu głównego.

Masz sformułowany temat główny (pillar page) i tematy powiązane (cluster content). Kolejnym, ważnym elementem jest analiza słów kluczowych. Pamiętaj, aby zachować balans — nie wybieraj zbyt konkurencyjnych słów kluczowych lub tych, które mają znikomą ilość wyszukiwań. Znajdź optymalny środek, na miarę swojego potencjału. Staraj się również znaleźć jak najwięcej słów z długiego ogona.

Gdy masz już wszystko przygotowane, możesz zacząć tworzyć swoje treści. Pamiętaj, mimo że pillar page dostarcza czytelnikom ogólne informacje, to jednocześnie musi być na tyle bogata i wszechstronna, aby pomogła zrozumieć różne aspekty tematu. Dzięki temu użytkownicy będą chcieli zagłębiać się w cluster content.

Stworzone treści oznaczają, że czas przejść do wdrożenia strony i linkowania wewnętrznego. Nawigacja musi być jak najbardziej naturalna. Użytkownik nie może czuć się przytłoczony ilością linków, a proces przechodzenia między tematami musi być jak najbardziej naturalny. Linkowanie wewnętrzne twórz w przemyślany sposób (jak zresztą wszystko w marketingu!).

O czym jeszcze należy pamiętać, tworząc pillar page?

 • Potrzeby odbiorców zawsze ponad SEO — tworząc treści, w pierwszej kolejności skupiaj się na tym, aby były one użyteczne dla użytkowników. Nie publikuj czegoś, co w żaden sposób nie wpisuje się w Twoją strategię content marketingową. W trosce o doświadczenia użytkowników, od początku twórz pillar pages, które będą użyteczne, wartościowe i naturalnie prowadziły odbiorcę przez Twoją stronę.
 • Optymalizuj stronę pod kątem użytkowników i robotów Google — zadbaj o to, aby Twoja strona miała logiczną strukturę linków wewnętrznych (tutaj również ważna jest ich budowa). Dzięki temu zarówno użytkownikom, jak i robotom Google łatwiej będzie się po niej poruszać. Pamiętaj również o nagłówkach, meta tagach, meta description oraz tagach alt. Więcej piszę w artykule o SEO copywritingu.
 • Monitoruj wyniki — sama publikacja treści nie wystarczy. Musisz stale kontrolować, jak przyjmują się Twoje treści i czy dążą do osiągania oczekiwanych wyników. Sprawdzaj, jak długo użytkownicy przebywają na Twojej stronie i jakie ewentualne działania podejmują.
 • Stale rozbudowuj treści — aby strategia oparta o pillar page dawała coraz lepsze efekty, aktualizuj i rozbudowuj ją o kolejne cluster content, aż do całkowitego wyczerpania tematu. Dzięki temu stworzysz niemałą sieć linków wewnętrznych, a algorytmy zyskają informację, że Twoja strona oferuje naprawdę warty uwagi content.

Przykładowe pillar pages — co mogą zawierać?

Przykładowe pillar pages pomogą Ci zrozumieć, na czym dokładnie polega ta strategia.

Branża marketingowa

Pillar page:

,,Social Media Marketing — czym jest?”

Cluster content:

 • ,,Strategie marketingowe na Facebooku”
 • ,,Wykorzystanie Instagrama do promocji marki”
 • ,,Marketing na LinkedIn dla profesjonalistów”

Branża turystyczna

Pillar page:

,,Jak zwiedzić Włochy — od północy po południe”

Cluster content:

 • ,,Kulinarne podróże po Włoszech — tradycyjne potrawy, których koniecznie musisz spróbować!”
 • ,,Zabytki i atrakcje turystyczne Włoch”
 • ,,Jak podróżować po Włoszech pociągami?”

Branża beauty

Pillar page:

,,Typ cery a pielęgnacja twarzy — najważniejsze zasady”

Cluster content:

 • ,,Najlepsze rutyny pielęgnacyjne dla skóry suchej”
 • ,,Domowe zabiegi kosmetyczne dla cery tłustej”
 • ,,Jak dbać o skórę wrażliwą latem?”

Wiesz już, czym jest pillar page i dlaczego warto tworzyć content w oparciu o ten model organizacji treści na stronie internetowej. Tworząc klastry tematyczne, pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiednie tematy i słowa kluczowe oraz zbudować logiczne linkowanie w obrębie witryny.

Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.