Słowo kluczowe SEO — co to jest, jakie są rodzaje i jak je wybrać?

Co to jest słowo kluczowe SEO

Jeśli nie zadbasz o odpowiednie słowa kluczowe pod SEO, prawdopodobnie Twoja strona internetowa wyląduje bardzo nisko w wynikach wyszukiwania.

Co to jest słowo kluczowe SEO? Dlaczego jest tak ważne? Jakie są rodzaje słów kluczowych, jak je wyszukiwać i wybierać? Które narzędzia SEO warto używać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Czym są słowa kluczowe? Definicja słowa kluczowego

Słowa kluczowe to te wyrazy lub zdania, które wpisujesz w Google (lub innej wyszukiwarce), gdy szukasz czegoś w Internecie. Mogą to być pojedyncze słowa jak ,,kurtka” albo całe frazy i pytania, które odzwierciedlają konkretne zapytania, np. ,,jaką kurtkę w góry wybrać?”. Frazy kluczowe pomagają określić i doprecyzować zapytanie, ułatwiając wyszukiwarkom dopasowanie i prezentowanie najbardziej trafnych wyników.

Słowa kluczowe w SEO — jakie mają znaczenie?

Frazy kluczowe odgrywają bardzo ważną rolę w procesie optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO), pomagając dopasować treść strony internetowej do zapytań wyszukiwania, co zwiększa jej widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu strony mogą trafić na SERP (Search Engine Results Page) i przyciągać wartościowy ruch organiczny, docierając do odpowiedniej grupy docelowej.

 • Pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona — gdy umieszczasz frazy kluczowe na swojej stronie, dajesz wyszukiwarkom jasny sygnał, co można na niej znaleźć.
 • Łączą pytania użytkowników z Twoją stroną i zwiększają ruch na stronie — użytkownicy posługują się określonymi słowami i frazami, kiedy szukają czegoś w Internecie. Jeśli te same słowa kluczowe znajdują się na Twojej stronie, ma ona szansę pojawić się w organicznych wynikach wyszukiwania, gdy ktoś szuka informacji, które oferujesz.
 • Pomagają wyróżnić się na tle konkurencji jeśli wybierzesz odpowiednie słowa kluczowe, które są szczególnie istotne dla Twojej niszy, ale nie są jeszcze na tyle konkurencyjne, możesz łatwiej wyróżnić swoją stronę na tle innych, podobnych stron.
 • Optymalizują treść pod kątem konwersji frazy kluczowe nie tylko pomagają użytkownikom znaleźć Twoją stronę, ale też mogą przekonać ich do podjęcia określonych działań, jak zakup produktu, zapisanie się na newsletter czy pobranie poradnika.

Słowa kluczowe SEO są szczególnie ważne w kontekście strategii content marketingowej. Załóżmy, że Twoja strategia zakłada pisanie artykułów blogowych. Jeśli napiszesz tekst, który będzie zawierać odpowiednie słowa kluczowe, zwiększasz szansę na pojawienie się artykułu wysoko w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu zbierzesz wartościowy ruch organiczny, a Twój content przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności marki wśród Twojej Buyer Persony.

Rodzaje fraz kluczowych

Wyróżniamy kilka rodzajów słów kluczowych i dzielimy je na pewne kategorie.

Główne rodzaje słów kluczowych

 • Ogólne słowa kluczowe, generyczne słowa kluczowe — są to bardzo szerokie terminy, które nie są specyficzne dla żadnej marki, produktu, czy lokalizacji. Często mają wysoki poziom konkurencji i wysoki wolumen wyszukiwań, np. „buty”, „książki”, „przepisy kulinarne”.
 • Produktowe słowa kluczowe — dotyczą konkretnych produktów lub kategorii produktów. Są bardziej szczegółowe niż ogólne frazy kluczowe i często używane przez użytkowników gotowych do dokonania zakupu, np. „buty trekkingowe męskie”, „powieści science fiction”, „blender do smoothie”.
 • Brandowe słowa kluczowe — frazy te zawierają nazwę marki lub firmy. Użytkownicy wpisujący takie słowa kluczowe często szukają konkretnych informacji o danej marce lub jej produktach, np. „Nike Air Max”, „Apple iPhone”, „Netflix oferta”.
 • Lokalne słowa kluczowe — odnoszą się do konkretnych lokalizacji, takich jak miasta, regiony czy kraje. Są ważne dla firm świadczących usługi lokalnie, np. „kawiarnie Kraków”, „serwis rowerowy Wrocław”, „noclegi nad morzem”.
 • Branżowe frazy kluczowe — specyficzne dla danej branży lub sektora terminy, które mogą nie być znane szerszej publiczności, ale są często używane przez specjalistów lub osoby zainteresowane daną dziedziną, np. „optymalizacja konwersji”, „trendy w e-commerce”, „nowoczesne technologie w budownictwie”.
 • Frazy opisujące problem — frazy, które precyzyjnie opisują problem lub potrzebę, z którą boryka się użytkownik. Często mają formę pytań, np. „jak szybko schudnąć”, „jak pozbyć się kataru”, „jak zacząć biegać”.
 • Frazy definiujące odbiorcę — terminy, które określają konkretną grupę docelową lub segment rynku. Pomagają w dotarciu do określonych użytkowników, np. „gry edukacyjne dla dzieci”, „kursy programowania dla początkujących”, „moda dla wysokich kobiet”.

Rodzaje słów kluczowych względem sezonowości

 • Fraza całoroczna — frazy kluczowe, które generują stabilny i konsekwentny poziom zainteresowania przez cały rok. Nie są one związane z żadnym konkretnym sezonem, świętem czy wydarzeniem, co sprawia, że ich popularność pozostaje relatywnie stała w czasie, np. „przepisy na obiad”, „najlepsze książki do czytania’”.
 • Fraza sezonowa — frazy kluczowe, które zyskują na popularności w określonych porach roku lub wokół konkretnych wydarzeń, takich jak święta, wydarzenia sportowe czy zmiany pór roku. Ich popularność wzrasta w określonym czasie, a następnie spada, gdy sezon się kończy, np. „prezenty świąteczne”, „kostiumy na Halloween”.
 • Fraza trendująca — frazy kluczowe, które nagle zyskują na popularności z powodu aktualnych wydarzeń, trendów w mediach społecznościowych, nowości technologicznych czy kulturalnych. Ich popularność może szybko wzrosnąć, ale często jest krótkotrwała i zależna od aktualności danego tematu, np. „openai sora”, „strajk rolników”.

Rodzaje słów kluczowych a średnia miesięczna liczba wyszukiwań

Liczba wyszukiwań słowa kluczowego wskazuje, jak często dane słowo kluczowe jest wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników w ciągu miesiąca, co pomaga w ocenie potencjalnego ruchu na stronę i zrozumieniu zainteresowania danym tematem. Frazy kluczowe można podzielić na trzy główne kategorie w zależności od ich ogólności, specyficzności oraz średniej miesięcznej liczby wyszukiwań:

 • Fat Head — bardzo ogólne frazy, które składają się zwykle z jednego lub dwóch słów. Mają one największą liczbę wyszukiwań, często sięgającą setek tysięcy lub nawet milionów wyszukiwań miesięcznie. Jednakże, ze względu na swoją ogólność, są również najbardziej konkurencyjne, np. „buty”, „telefony”, „dieta”.
 • Chunky Middle — frazy te są bardziej konkretne niż te z kategorii „Fat Head”, ale nadal mają stosunkowo wysoką liczbę wyszukiwań. Są to zazwyczaj frazy składające się z 2-3 słów, np. „buty sportowe męskie”, „najlepsze smartfony 2024”, „dieta śródziemnomorska”.
 • Long Tail — czyli frazy długiego ogona, są bardzo szczegółowe i często składają się z 4 lub więcej słów. Charakteryzują się one znacznie mniejszą liczbą wyszukiwań miesięcznie, ale są mniej konkurencyjne i często wiążą się z wyższą intencją zakupową lub konwersją, np. „czarne buty sportowe męskie na zimę”, „jak wybrać najlepszy smartfon do 1000 zł”, „przepisy na dietę śródziemnomorską dla diabetyków”.

Poniższy wykres kołowy wskazuje, ile procent dane słowa kluczowe generują wszystkich zapytań. Są to wartości przybliżone.

Jak szukać słów kluczowych? Narzędzia SEO

Istnieją różne metody wyszukiwania słów kluczowych. Możesz po prostu przeglądać wyszukiwarkę Google, jednak to jest najbardziej czasochłonny sposób na znalezienie słów kluczowych. Dlatego polecam Ci korzystać z dedykowanych narzędzi. Część z nich jest bezpłatna.

 • Senuto — to zaawansowane narzędzie SEO, które oferuje szerokie możliwości analizy słów kluczowych i trendów w wyszukiwaniach. Senuto pozwala nie tylko znaleźć słowa kluczowe, ale także analizować konkurencję i monitorować pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
 • Ahrefs — jest jednym z najbardziej kompleksowych narzędzi na rynku, oferującym potężne funkcje do analizy backlinków, badania konkurencji, i oczywiście, do znalezienia słów kluczowych. Jego baza danych jest ogromna, co sprawia, że jest niezwykle przydatny w planowaniu strategii treści.
 • KeywordsPeopleUse — choć może nie być tak znane jak inne narzędzia, KeywordsPeopleUse oferuje unikalne wglądy w to, jakie frazy są faktycznie używane przez ludzi podczas wyszukiwań. To świetny sposób, aby odkryć mniej oczywiste, ale wartościowe frazy kluczowe.
 • AnswerThePublic — pozwala zrozumieć, jakie pytania i związane z nimi frazy kluczowe wpisują użytkownicy w wyszukiwarki. AnswerThePublic wizualizuje zapytania i prepozycje, co pomaga w generowaniu pomysłów na przykład na artykuły blogowe odpowiadające na konkretne potrzeby użytkowników.
 • Google Trends — bezpłatne narzędzie, które pozwala śledzić trendy wyszukiwań dla określonych fraz kluczowych. Dzięki niemu można zidentyfikować, które tematy są aktualnie popularne i jak zmienia się zainteresowanie nimi w czasie.
 • Planer słów kluczowych — bezpłatne narzędzie od Google, które jest nieocenione przy planowaniu kampanii reklamowych, ale również przy SEO. Planer słów kluczowych pomaga znaleźć słowa kluczowe związane z Twoją działalnością oraz analizować ich popularność i konkurencyjność.

Korzystając z tych narzędzi, możesz znacznie usprawnić proces wyszukiwania słów kluczowych, co jest fundamentem skutecznej strategii SEO. Każde z nich oferuje unikalne funkcje, więc warto eksperymentować, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Jak dobrać słowa kluczowe? Najważniejsze zasady

Dobór odpowiednich słów kluczowych decyduje o widoczności strony w wyszukiwarce. Dlatego warto wiedzieć, jak analizować frazy kluczowe, aby tworzyć skuteczne treści, które przyciągną ruch na stronę.

Zatem, jak zrobić listę fraz kluczowych?

 • Pierwszym krokiem jest analiza celów biznesowych. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, aby móc odpowiednio dopasować hasła kluczowe do Twojej strategii content marketingowej. Czy chcesz zwiększyć sprzedaż określonego produktu? A może zależy Ci na poprawie rozpoznawalności marki w określonym regionie? Odpowiedzi na te pytania pomogą w początkowym wyborze słów kluczowych.
 • Używaj narzędzi SEO, które wymieniłam wcześniej, aby zbadać, jak dużą konkurencję i trudność ma dane słowo kluczowe. Narzędzia te dostarczają cennych informacji o liczbie wyszukań, konkurencyjności fraz, a także sugerują powiązane zapytania, które mogą okazać się równie wartościowe.
 • Unikaj kanibalizacji słów kluczowych. Każda podstrona na Twojej domenie powinna koncentrować się na unikalnym zestawie fraz kluczowych. Powtarzanie tych samych słów na różnych stronach może prowadzić do kanibalizacji słów kluczowych, co negatywnie wpłynie na SEO. Aby tego uniknąć, dokładnie planuj dobór słów i fraz kluczowych, upewniając się, że są one specyficzne i unikalne dla każdej podstrony.
 • Poszukując odpowiednich słów, skup się na frazach, które najbardziej rezonują z Twoją ofertą. Włącz do swojej listy fraz kluczowych te, które odzwierciedlają lokalizację Twojego biznesu, jak również te, które mogą być używane przez potencjalnych klientów podczas poszukiwania produktów lub usług, które oferujesz.
 • Spróbuj zrozumieć intencje użytkowników. Hasła kluczowe mogą być używane do wyszukiwania informacji, porównywania produktów lub bezpośredniego dokonywania zakupu. Twój content powinien odpowiadać na te potrzeby, aby przyciągnąć i zatrzymać ruch organiczny na stronie.
 • Po zakończeniu analizy i selekcji, stwórz ostateczną listę fraz kluczowych, która będzie służyć jako fundament dla Twojej strategii content marketingowej. Ta lista powinna być regularnie aktualizowana i dostosowywana do zmieniających się trendów oraz zachowań użytkowników.

W procesie optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, dobór fraz kluczowych jest nieodzownym elementem, który wymaga przemyślanych decyzji. Aby skutecznie wyszukać słowa kluczowe, które będą napędzać ruch organiczny na stronie, należy przestrzegać określonych zasad poszukiwania i selekcji. Zrozumienie trudności słowa kluczowego, a także jego potencjalnej wartości, pozwala na bardziej efektywne planowanie content marketingu. Z początku wybieranie słów kluczowych będzie problematyczne, jednak po czasie wypracujesz swój własny schemat, przekonasz się, co działa oraz nabędziesz wyczucia i wprawy.

Wykorzystanie słów kluczowych — gdzie umieszczać hasła kluczowe?

Zrozumienie algorytmów wyszukiwarek i oraz implementacja słów kluczowych pomoże Ci na maksymalizację widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Jednak pamiętaj, że tylko przemyślane wykorzystanie słów kluczowych pozwoli Ci osiągnąć zamierzone efekty.

Dobór słów kluczowych i przypisanie ich do odpowiednich podstron

Gdy masz już wykonaną listę fraz kluczowych, które najlepiej wpisują się w Twoją markę, jej produkty oraz usługi, a także w strategię content marketignową, przypisz konkretne hasła kluczowe do odpowiednich podstron na Twojej witrynie. Pamiętaj, aby dopasować słowa do intencji użytkownika — zastanów się, czy dana fraza lepiej sprawdzi się na stronie ofertowej, czy może na blogu.

Optymalizacja treści pod kluczowe frazy

Po przypisaniu fraz kluczowych do odpowiednich podstron, kolejnym etapem jest optymalizacja treści. Kluczowe frazy powinny znaleźć się w:

 • adresie URL,
 • meta tagach (w tym tytułach i opisach),
 • nagłówkach (H1, H2, itd.),
 • treści artykułu,
 • atrybutach alt obrazów.

Pamiętaj, by unikać nadmiernego nasycenia tekstu hasłami kluczowymi (tzw. keyword stuffing) oraz optymalizacji kilku stron pod tę samą frazę (kanibalizacja fraz kluczowych).

Umieszczanie fraz kluczowych w treści

Roboty wyszukiwarek szukają wartościowych treści, które odpowiadają na pytania użytkowników. Dlatego też, poza umieszczaniem słów kluczowych w strategicznych miejscach, ważne jest, by treść była wartościowa, obszerna i wyczerpująca temat. Frazy kluczowe w treści powinny pojawiać się naturalnie i być uzupełnione o synonimy oraz powiązane tematycznie frazy.

Optymalizacja innych elementów strony

Nie zapominaj o innych elementach strony, takich jak obrazy (użyj słów kluczowych w nazwach obrazów i atrybutach alt), video (rozważ dodanie transkrypcji) oraz linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne (używaj fraz kluczowych jako anchor textu, tzw. tekst kotwicy, czyli tekst, w który można kliknąć, będący widocznym elementem hiperłącza na witrynach internetowych).

Odpowiednie umiejscowienie i wykorzystanie fraz jest fundamentem skutecznej strategii słów kluczowych. Pamiętaj jednak, że ostatecznym celem jest zawsze dostarczenie wartości użytkownikowi. Wszelkie działania SEO, w tym implementacja słów kluczowych, powinny iść w parze z tworzeniem interesujących i przystępnych treści, które naturalnie przyciągną zarówno użytkowników, jak i wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarek.

Monitorowanie słów kluczowych. Dlaczego jest kluczowe dla Twojej strategii SEO?

Znaczenie fraz kluczowych w pozycjonowaniu stron internetowych jest niepodważalne. Jednak to, co często umyka uwadze wielu specjalistów SEO i marketerów, to konieczność ciągłego monitorowania i optymalizacji tych słów. Obecnie trendy wyszukiwania mogą zmieniać się z dnia na dzień, a monitorowanie słów kluczowych staje się nie tylko narzędziem do śledzenia pozycji, ale również strategią na utrzymanie i zwiększanie widoczności online.

Monitorowanie słów kluczowych pozwala na zrozumienie, jak zmieniają się pozycje strony internetowej w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz. To pozwala na:

 • Zrozumienie trendów rynkowych i zmieniających się potrzeb użytkowników.
 • Śledzenie efektywności wprowadzonych optymalizacji SEO.
 • Identyfikacji fraz kluczowych, które generują najwięcej ruchu i konwersji.
 • Ocenę pozycji konkurencji i dostosowania własnych strategii.

Przykładowe narzędzia do monitorowania słów kluczowych

 • Google Search Console,
 • Google Analytics,
 • Google Trends,
 • Ahrefs,
 • Planer słów kluczowych Google,
 • Senuto,
 • Answer the Public.

Analiza i optymalizacja

Monitorowanie to pierwszy krok. Następnie należy przeanalizować zebrane dane i wprowadzić niezbędną optymalizację, czyli:

 • Dostosowanie strategii pod kątem najbardziej efektywnych słów kluczowych.
 • Zmianę podejścia w przypadku spadków w rankingu.
 • Optymalizację treści na stronie pod kątem lepszego dopasowania do intencji użytkownika.

Wskazówki, które pomogą Ci lepiej monitorować i optymalizować słowa kluczowe:

 • Korzystaj z kombinacji narzędzi do analizy i monitorowania, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji.
 • Regularnie analizuj wyniki, najlepiej co miesiąc, aby szybko reagować na zmiany.
 • Bądź na bieżąco z trendami SEO i zmianami algorytmów wyszukiwarek, aby dostosować strategie.
 • Testuj nowe słowa kluczowe i frazy długiego ogona, aby znaleźć nisze rynkowe i nowe źródła ruchu.

Monitorowanie słów kluczowych jest niezbędnym elementem każdej skutecznej strategii kluczowych słów. Dzięki regularnej analizie i optymalizacji możliwe jest nie tylko utrzymanie, ale i zwiększenie widoczności online oraz lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników.

Słowa kluczowe są nie tylko elementem językowym, ale przede wszystkim potężnym narzędziem w strategii SEO. Ich odpowiedni dobór, analiza i optymalizacja znacząco wpływają na widoczność strony w sieci, przyciągając ruch organiczny i zwiększając szanse na konwersję.

Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.
Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.