Jak pisać e-maile do klientów biznesowych? Formuła copywriterska RICE

Formuła copywriterska RICE

Obecnie konkurencja na rynku jest silniejsza niż kiedykolwiek, więc kluczowym elementem strategii marketingowej firm z sektora B2B stało się tworzenie skutecznych kampanii e-mail marketingowych. Jak więc napisać efektywny e-mail, biorąc pod uwagę, że klienci B2B mają ograniczony czas na przeglądanie licznych wiadomości w swoich skrzynkach odbiorczych? Jak sprawić, by Twój e-mail nie został zignorowany lub nie trafił do folderu ze spamem? Poznaj formułę copywriterską RICE i przekonaj się, że pisanie dobrych e-maili jest prostsze, niż myślisz.

Czym jest e-mail marketing?

E-mail marketing to forma marketingu bezpośredniego, która wykorzystuje pocztę elektroniczną do komunikacji między firmą a klientem, budując długotrwałe relacje i wzbudzając zainteresowanie produktami i usługami firmy. Umożliwia bezpośrednie dotarcie do odbiorców, którzy wcześniej wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości. E-mail marketing można uznać za jeden z najefektywniejszych i najpopularniejszych kanałów komunikacji z klientem.

W tej formie komunikacji niezwykle ważne jest prezentowanie wartości i korzyści produktów lub usług dla biznesu, podkreślając, jak mogą one wpłynąć na zwiększenie efektywności, redukcję kosztów, czy inne aspekty działalności przedsiębiorstwa. E-maile są zwykle bardziej spersonalizowane i ukierunkowane na specyficzne potrzeby i charakterystyki branżowe odbiorców. Ich głównym celem jest promowanie produktów lub usług, dzielenie się wiedzą (i tym samym budowanie wizerunku eksperta), czy zachęcanie odbiorców do dokonania zakupu, lub podjęcia współpracy.

Zalety e-mail marketingu

 • Niski koszt i duża skuteczność — to jeden z najtańszych kanałów komunikacji, charakteryzujący się jednym z najwyższych wskaźników zwrotu z inwestycji (ROI), co czyni go atrakcyjnym dla firm o różnych budżetach​​​​.
 • Masowość i globalny zasięg — e-mail marketing umożliwia dotarcie do nieograniczonej liczby odbiorców na całym świecie.
 • Budowanie relacji z klientem — umożliwia tworzenie i utrzymywanie długofalowych relacji z klientami, co jest kluczowe dla rozwoju każdej firmy​​​​.
 • Segmentacja i personalizacja — możliwość segmentacji bazy odbiorców oraz personalizacji treści sprawia, że komunikaty są bardziej trafne i skuteczne​​​​.
 • Automatyzacja — umożliwia zautomatyzowanie kampanii, co oszczędza mnóstwo czasu i zwiększa efektywność działań marketingowych​​.

Główne cechy skutecznych e-maili

 • Jasno komunikują wartość oferty, podkreślając, jak produkty lub usługi mogą rozwiązywać konkretne problemy, lub spełniać potrzeby odbiorców.
 • Personalizowane do konkretnego odbiorcy lub segmentu odbiorców, uwzględniające ich wcześniejsze interakcje z marką, czy potrzeby i problemy.
 • Zawierają jasne wezwanie do działania (ang. Call to Action), które zachęca odbiorcę do podjęcia określonego kroku, np. dokonania zakupu, umówienia rozmowy.
 • Są zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy, ułatwiać skanowanie tekstu i podkreślać najważniejsze informacje za pomocą czytelnego formatowania tekstu.

E-maile są ważnym elementem strategii marketingowej wielu firm. Dobrze zaplanowana i wykonana kampania e-mailowa może znacząco przyczynić się do wzrostu sprzedaży i wzmocnienia wizerunku marki.

Formuła copywriterska RICE

Formuła RICE to skuteczne narzędzie w pisaniu wiadomości e-mail do klientów B2B, szczególnie o charakterze promocyjnym. E-maile promocyjne w sektorze B2B to forma komunikacji e-mailowej skierowana od jednego przedsiębiorstwa do innego. W odróżnieniu od e-maili skierowanych do indywidualnych konsumentów (B2C), te w sektorze B2B mają na celu nawiązanie, rozwijanie i utrzymywanie relacji biznesowych, a także promowanie produktów lub usług, które są zazwyczaj bardziej złożone i często wymagają dłuższego cyklu decyzyjnego.

Autorem formuły RICE jest Steve Slaunwhite i dzięki niej zaczniesz pisać konkretne i precyzyjne e-maile, maksymalnie wykorzystując czas i uwagę odbiorcy.

Formuła copywriterska RICE zakłada, że treść powinna być:

 • Relevant (istotna) — bezpośrednio związana z problemami i wyzwaniami odbiorcy.
 • Immediate (natychmiastowa) — skoncentrowana na szybkim przekazaniu wartości.
 • Concise (zwięzła) — krótka, ale bogata w treść; każde słowo ma znaczenie.
 • Easy-to-scan (łatwa do przeskanowania) —przyjazna dla oka, z użyciem wyróżników, punktorów i nagłówków.

Korzystając z prostej formuły copywriterskiej RICE, możesz pisać efektywne e-maile, które przyciągną uwagę odbiorców, szybko wskażą na rozwiązanie problemu, będą bardziej trafne, przystępne i wartościowe dla Twojej grupy docelowej i tym samym zwiększą skuteczność Twoich działań sprzedażowych.

Jak wykorzystać formułę copywriterską RICE?

Formuła RICE, stosowana w e-mail marketingu, jest szczególnie efektywna w kontakcie z klientami biznesowymi (B2B), którzy wyjątkowo cenią swój czas. W ich grafiku nie ma miejsca na dokładne czytanie każdego e-maila, który trafia do ich skrzynki. A bez wątpliwości, jest ich mnóstwo. Znaczna większość trafia do kosza oraz spamu lub nigdy nie zostaje otwarta. W tej grupie mogą się znaleźć również Twoje e-maile.

Dlatego jeśli to właśnie do klientów biznesowych chcesz kierować swoje e-maile, w tym te promocyjne, koniecznie muszą być zwięzłe i konkretne, aby odbiorca mógł je natychmiast przeskanować i zrozumieć, szybko wyciągając z nich kluczowe dla siebie informacje.

W komunikacji z klientami B2B nie ma miejsca na niejasności – musisz od razu precyzyjnie przedstawić swoją ofertę jako rozwiązanie problemu, podkreślając konkretną korzyść z wyboru Twojego produktu czy usługi. Pamiętaj, by Twoje wiadomości były krótkie i na temat, bez zbędnych informacji, co pozwoli klientom biznesowym szybko zrozumieć istotę przekazu.

Przykład zastosowania formuły RICE

Wyobraź sobie, że Twoim zadaniem jest napisać e-mail promocyjny, w którym poinformujesz o organizowanym webinarze. Tak mogłaby zaczynać się wiadomość od Ciebie:

Dzień dobry,

Czy chaos w Twoim procesie sprzedaży powoduje, że tracisz leady, a handlowcy o nich zapominają? Gubisz nowe szanse sprzedaży przez słaby przepływ informacji?

Na naszym bezpłatnym webinarze dowiesz się, w jaki sposób ułożyć i zautomatyzować proces sprzedaży, tak abyś już nigdy nie gubił nowych leadów.

 • Handlowcy znacznie szybciej skontaktują się z klientem. Dzięki temu zwiększysz szansę na sprzedaż.
 • Jakość sprzedaży będzie na tym samym poziomie, dzięki odpowiednim krokom i checkliście zadań.


Wiesz już, jak ważne jest tworzenie wartościowych treści. Znasz zasady pisania dobrych e-maili promocyjnych przy wykorzystaniu formuły RICE. Teraz możesz pisać efektywne e-maile do klientów B2B, które przyniosą oczekiwany efekt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudować skuteczny marketing B2B lub dopracować obecne działania, dołącz do naszego bezpłatnego kursu.

Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.
Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.