Jak napisać artykuł blogowy?

Jak napisać artykuł blogowy?

Chcesz napisać dobry artykuł? Sama treść nie wystarczy. Napisanie tekstu, który zaciekawi, zaangażuje i pozwoli osiągnąć konkretne wyniki, wymaga znajomości zasad pisania artykułów. To one pomogą Ci stworzyć poprawny tekst na bloga, który będzie nie tylko odpowiednio sformatowany i dostosowany pod SEO, ale również wartościowy i merytoryczny.

Pisanie artykułów — jak zacząć?

Proces tworzenia artykułu obejmuje kilka niezbędnych kroków, a stosowanie się do pewnych zasad pisania znacznie usprawni Twoją pracę nad treścią. 

Temat, czyli o czym pisać

Temat artykułu — to tutaj jest początek Twojej pracy. Zastanów się, o czym chcesz pisać i w jakim celu. Czy artykuł ma informować, edukować, przekonywać, czy może bawić? Pamiętaj, aby temat wybierać na podstawie ustalonej wcześniej strategii content marketingowej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać wyboru, który przełoży się na konkretne wyniki, a cały przekaz Twojej marki będzie spójny.

Wiadomo, że najlepiej jest pisać artykuły na tematy, w których czujesz się dobrze, które Ciebie także interesują i masz sporo wiedzy w danym obszarze. Jednak to jest scenariusz idealny. Gdy Twoim zadaniem jest wymyślić temat w obrębie dziedziny, w której nie jesteś jakoś szczególnie obytym, warto pomóc sobie narzędziami SEO (przydadzą się one również przy szukaniu słów kluczowych!):

 • SEMSTORM,
 • Surfer SEO,
 • Ahrefs,
 • Senuto
 • Google Trends,
 • Google Search Console,
 • Google Keyword Planner,
 • Buzzsumo,
 • Answer the Public,
 • KeywordsPeopleUse.

Powyższe narzędzia są najszybszym sposobem znajdowania tematów. Natomiast inspiracji możesz szukać również w Social Mediach, obserwując trendujące tematy, na stronach konkurencji, przesłuchać ostatnio wrzucone podcasty lub obejrzeć filmiki na YouTube. Dobrym sposobem na wyszukiwanie tematów jest również posikłowanie się sztuczną inteligencją. Jeśli tylko użyjesz prawdiłowego promptu, ChatGPT w kilka sekund wypisze dla Ciebie propozycje tematów (przykładowy prompt, który możesz użyć: ,,Wygeneruj pomysły na artykuły blogowe dla firmy z branży…”).

Tak naprawdę Internet jest studnią bez dna, jeśli chodzi o tematy, więc wystarczy poświęcić trochę czasu, aby znaleźć ten, który doskonale wpisze się w Twoją strategię content marketingową.

Słowa kluczowe

Nie żartowałam, pisząc, że Internet to studnia bez dna, a ilość treści, którą tutaj znajdziemy, jest niewyobrażalnie ogromna. Aby zobrazować Ci tę skalę — codziennie na blogach pojawia się ponad 6 milionów nowych wpisów, co przekłada się na ponad 2,5 miliarda wpisów w skali roku. Dlatego, aby Twoja praca miała szansę pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz przygotować listę fraz.

Dzięki wybraniu odpowiednich słów kluczowych i umieszczeniu ich w tekście w przemyślany sposób stworzysz artykuł przyjazny SEO. Jednak we wszystkim musi być umiar. Tutaj również. Jeszcze do niedawna próbowano przemycić jak najwięcej słów kluczowych do treści artykułów. Na szczęście już odchodzi się od tej praktyki. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności piszesz dla ludzi.

Jak napisać artykuł zawierający słowa kluczowe, zachowując przy tym balans?

 • Używaj narzędzi do badania słów kluczowych, aby znaleźć te najbardziej trafne i popularne w Twojej branży (masz je wypisane wyżej).
 • Naturalnie wplataj słowa kluczowe, tak aby tekst był płynny i przyjemny w czytaniu.
 • Unikaj nadmiernego nasycenia tekstu słowami kluczowymi (keyword stuffing).
 • Nie bój się odmieniać słowa kluczowe — roboty wyszukiwarek całkiem nieźle radzą sobie z odczytaniem ich.
 • Zawsze stawiaj na jakość i wartość merytoryczną tekstu, pamiętając, że ostatecznym celem jest zadowolenie czytelnika.
 • Używaj podczas pisania specjalnych narzędzi, np. Senuto Writer, które pomogą Ci wplatać odpowiednie słowa kluczowe w tekst.

Grupa docelowa

Jak napisać artykuł, który trafi w gusta czytelników? Odpowiedzią jest znajomość grupy docelowej. Język, ton, styl, a nawet struktura artykułu powinny być dostosowane do oczekiwań i potrzeb konkretnych odbiorców. Wiedza o grupie docelowej ułatwia również wybór odpowiednich argumentów i przykładów.

Zastanów się, do kogo chcesz pisać. Zbierz podstawowe informacje o grupie docelowej, takie jak wiek, płeć, czy status zawodowy, aby zrozumieć ogólny kontekst życia Twoich potencjalnych czytelników. Następnie wykonaj analizę psychograficzną. Pomyśl, co motywuje Twoich czytelników, jakie mają pasje, jak spędzają wolny czas. Analiza ta pozwala na stworzenie treści, które będą z nimi rezonować na głębszym poziomie. A przede wszystkim — zbadaj, jakie problemy, wyzwania i potrzeby ma Twoja grupa docelowa. Wiedza ta pomoże Ci tworzyć artykuły, które oferują rozwiązania, odpowiedzi na pytania lub po prostu dostarczają wartościowych informacji poszukiwanych przez odbiorców w segmencie B2C.

W przypadku, gdy sprzedajesz produkty lub usługi w segmencie B2B, warto stworzyć tzw. Buyer Persony, czyli szczegółowe profile reprezentujące typowych przedstawicieli grupy docelowej. Więcej dowiesz się z naszego wpisu na blogu: Buyer Persona – Jak ją przygotować? Kompletny przewodnik.

Research

Pierwsze kroki już za Tobą. Udało Ci się znaleźć temat i określić cel, jaki ma spełniać Twój tekst. Masz też przygotowane słowa kluczowe, a przede wszystkim, wiesz, do kogo piszesz. Więc czas na research. Proces zbierania danych to fundament, który decyduje o jakości tekstu, jego wiarygodności oraz wartości dla czytelnika. Dlatego też każdy, kto chce napisać dobry artykuł, musi poświęcić odpowiednią ilość czasu na przeprowadzenie rzetelnego researchu. Skąd brać informacje?

 • Oficjalne statystyki — strony takie jak stat.gov.pl dostarczą Ci aktualnych danych statystycznych i raportów.
 • Wideo i prelekcje — YouTube i TEDx to doskonałe źródła inspiracji i wiedzy podanej w przystępnej formie.
 • Wyszukiwarka — przejrzyj inne artykuły na ten sam, lub podobny temat.
 • Sztuczna inteligencja — ChatGPT wykona dla Ciebie obszerny research, jednak polecam sprawdzać prawdziwość informacji, gdyż sztuczna inteligencja czasami popełnia błędy.

Pamiętaj, że nie każde znalezione źródło jest wiarygodne. Sprawdzaj autora publikacji, datę wydania oraz referencje. Źródła powinny być aktualne i pochodzić od uznanych ekspertów w danej dziedzinie. Pamiętaj, że najlepsze artykuły opierają się na solidnych i sprawdzonych informacjach.

Mając już zebrane materiały, przeanalizuj je i wyciągnij najważniejsze wnioski. Szukaj powiązań, porównaj różne punkty widzenia i postaraj się wypracować własną, unikalną perspektywę na dany temat. Twoim zadaniem jest nie tylko przekazanie informacji, ale także dodanie wartości dla czytelnika.

Struktura, czyli konspekt artykułu

Pisanie dobrych artykułów to umiejętność, którą nabywa się z czasem. Jednak warto ten proces sobie ułatwić poprzez przygotowanie dokładnej struktury. To właśnie konspekt pomaga uporządkować wszystkie powyższe informacje. Jest jak mapa, która prowadzi Cię przez cały proces tworzenia artykułu, od pierwszego pomysłu aż po ostatnie zdanie.

Jak ułożyć strukturę, która pomoże Ci w czasie tworzenia artykułu?

 • Określ zasięg tematyczny — wybierz specyficzne zagadnienia do omówienia, kluczowe frazy, które powinny być wplecione w tekst, oraz konkretne aspekty, które planujesz poruszyć. Miej na uwadze oczekiwania i zainteresowania potencjalnych czytelników, definiując grupę docelową, do której kierujesz swój przekaz.
 • Zdefiniuj strukturę oraz objętość tekstu — określ liczbę znaków, plan podziału na sekcje tematyczne i nagłówki, które pomogą zorganizować treść.
 • Przygotuj dodatkowe materiały — czyli grafiki, infografiki, wykresy, tabele, statystyki w celu urozmaicenia tekstu.
 • Ustal deadline — proces twórczy lubi się wydłużać, a wena raz jest, raz jej nie ma. Jeśli narzucisz sobie termin realizacji, łatwiej będzie Ci napisać treść artykułu.

Precyzyjnie przygotowany konspekt pomoże ci utrzymać klarowność przekazu, logiczny układ treści oraz zainteresowanie czytelnika od pierwszego do ostatniego zdania. Pamiętaj, że dobry artykuł to taki, który jest nie tylko merytoryczny, ale również klarowny i logiczny.

Jak napisać dobry artykuł? Zasady pisania artykułu 

Odpowiednio napisany artykuł nie powinien być ścianą tekstu. Odbiorcy nie czytają treści w Internecie od deski do deski, tak jak jest to w przypadku książek. Z danych HubSpot wynika, że 73% osób odwiedzających strony internetowe woli jedynie przeglądać treści blogowe niż dokładnie je czytać. Dlatego artykuł musi mieć przejrzystą strukturę, nagłówki, punktory, pogrubienia oraz elementy graficzne. Każda część powinna składać się na spójną, harmonijną całość. 

Z czego składa się artykuł? Budowa artykułu

Nie istnieje jedna, odgórnie przyjęta budowa artykułu. Większość twórców wyrabia swój własny styl, mając na uwadze to, co działa. Jedni zakończenie artykułu wrzucają zaraz po nagłówku, błyskawicznie przechodząc do sedna — zgodnie z zasadą odwróconej piramidy. Drudzy wolą najpierw wprowadzić czytelnika do tematu, aby w dalszej części go rozwinąć.

Jak napisac artykul - zasada odwroconej piramidy

Niezależnie od tego, na którą strukturę zdecydujesz się, pisząc artykuł, pamiętaj o trzech fundamentalnych częściach artykułu — nagłówek, lead i rozwinięcie.

Nagłówek (tytuł)

Słaby tytuł artykułu może zniweczyć całą Twoją pracę. Serio. Nagłówek to pierwsze, z czym ma styczność odbiorca, i główny czynnik, który decyduje o tym, czy przeczyta dany tekst. Zatem, jak napisać dobry tytuł artykułu, który przyciągnie uwagę czytelnika? Przede wszystkim, rozbudź zainteresowanie. Operuj emocjami, korzyściami, potrzebami, historiami lub faktami. Pamiętaj — nagłówek powinien zawierać słowo kluczowe, które stanowi clou tematu.

Lead

Lead, czyli krótki wstęp do artykułu. To pierwsze kilka zdań bezpośrednio po tytule, które mają za zadanie zainteresować czytelnika. Nie tylko informuje o temacie artykułu, ale również podkreśla jego wartość dla odbiorcy, zachęcając do dalszego czytania. Lead powinien być zwięzły (zazwyczaj 2-5 zdań) i konkretny, zawierając kluczowe informacje lub pytania, które zaintrygują odbiorcę. Ponadto umiejętne włączenie słów kluczowych w leadzie pomoże Ci lepiej wypozycjonować artykuł w wyszukiwarkach internetowych.

Pamiętaj, aby lead był spójny z resztą tekstu – nie powinien wprowadzać w błąd ani obiecywać treści, której dalsza część nie dostarcza. To pierwszy krok w budowaniu zaufania z czytelnikiem i zachęcenie go do dalszego eksplorowania Twojej treści.

Rozwinięcie artykułu

To prawdopodobnie będzie najdłuższa część Twojej pracy, jednak nie myl jej z typowym rozwinięciem, które kojarzysz z lekcji języka polskiego podczas pisania esejów.

Rozwinięcie powinno być podzielone na akapity i zawierać śródtytuły. Koniecznie używaj różnych nagłówków – H1, H2, H3, itd. i staraj się zawrzeć w nich słowa kluczowe (tak, to również ma wpływ na pozycjonowanie). 

W tej części artykułu szczególnie musisz pamiętać o tym, aby tekst był możliwy do szybkiego przeskanowania i odszukania informacji, które interesują czytelnika. Struktura musi być czytelna i przejrzysta, dlatego stosuj pogrubienia, punktory, czy listy. Wplataj słowa kluczowe w naturalny sposób, wrzucaj grafiki, tabele, czy wykresy. Według ContentMarketing.com wpisy na blogach z ilustracjami generują 94% więcej odwiedzin niż te bez obrazków. Maksymalnie urozmaić treść, aby dać odbiorcy nie tylko wartość, ale i przyjemność z czytania.

Redakcja 

Gdy skończysz pisać artykuł, czas się z nim rozstać. Ale tylko na jakiś czas. Albowiem zanim wrzucisz artykuł na bloga, musisz go sprawdzić — czy jest napisany w logiczny i zrozumiały sposób, czy nie zawiera wszelkiego rodzaju błędów, czy posiada odpowiednią ilość słów kluczowych, czy jest poprawie sformatowany. Ogółem — musisz ocenić, czy Twoja praca nadaje się do publikacji.

Jednak z własnego doświadczenia wiem, że po kilku godzinach pracy nad treścią, często mózg jest zwyczajnie zmęczony i nie zauważa nawet najbardziej absurdalnych błędów. Dlatego warto odłożyć na jakiś czas swoją pracę i wrócić do niej ze świeżą głową lub oddać ją komuś do sprawdzenia.

Pamiętaj. Zawsze przed publikacją artykułu, upewnij się, że jest nie tylko poprawny, ale również ciekawy, wartościowy dla czytelnika i spełniający oczekiwania.

Call To Action

Dodawanie wezwania do działania, czyli CTA, w artykułach blogowych to nie tylko dobry pomysł, ale wręcz konieczność, jeśli chcesz dobrze realizować content marketing. Dlaczego?

 • Zwiększa zaangażowanie.
 • Skłania czytelników do podjęcia konkretnych działań, jak zapis na newsletter, pobranie e-booka czy zakup produktu.
 • Prowadzi ruch do kluczowych stron, np. strona produktu, formularz kontaktowy czy inny ważny obszar.
 • Wzmacnia inne działania marketingowe, promując nie tylko Twoje produkty czy usługi, ale też inne treści (np. webinary, warsztaty online, inne artykuły) lub kanały komunikacji (media społecznościowe, listy mailingowe), wzmacniając całą strategię marketingową.
 • Personalizuje doświadczenie użytkownika, dzięki dostosowaniu do kontekstu artykułu.

Pamiętaj, że CTA powinno być dobrze widoczne, ale nie nachalne, oraz dopasowane do kontekstu treści i etapu ścieżki zakupowej, na którym znajduje się czytelnik. Dzięki temu wezwania do działania będą nie tylko naturalną częścią artykułu, ale też skutecznym narzędziem w osiąganiu twoich celów biznesowych i marketingowych.

Podsumowując, tworzenie ciekawego i wartościowego artykułu wymaga od Ciebie umiejętności pisarskich, zrozumienia potrzeb Twojej grupy docelowej (Buyer Persony), efektywnego wykorzystania narzędzi SEO oraz umiejętności analitycznych. Pamiętaj, że każdy element Twojego tekstu powinien być przemyślany i mieć na celu przyciągnięcie uwagi czytelnika oraz dostarczenie mu wartości, która sprawi, że pozostanie on z Twoją marką na dłużej.

Twoim zadaniem jest więc nie tylko pisanie, ale tworzenie doświadczeń, które będą rezonować z odbiorcami, edukować ich, rozwiązywać ich problemy lub po prostu dostarczać rozrywki na wysokim poziomie. Dlatego w procesie tworzenia treści zawsze kieruj się zasadą, że piszesz dla ludzi, nie dla maszyn. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach to ważny aspekt, ale to ludzie są Twoimi odbiorcami, a ich zadowolenie i zaangażowanie są kluczowe dla sukcesu Twojego artykułu i całej strategii content marketingowej.

Mam nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na swoje pytania i wiesz już, jak pisać unikatowe i ciekawe artykuły. Jeśli jednak masz z czymś problem, skontaktuj się z nami.

Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.
Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.