Czym jest Unique Mechanism i czym różni się od USP?

unique mechanism

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, prawdopodobnie sprzedajesz coś, co już jest na rynku. To normalnie, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy istnieje tak wiele firm. A konkurencji zwykle zamiast ubywać — przybywa. 

Jednak nie oznacza to, że jesteś skazany na przeciętne wyniki. Możesz wyróżnić się na wiele sposobów. Możesz udowodnić swojej Buyer Personie, że to właśnie Ty rozwiążesz jej problemy. Sprawić, że będzie ona bezwzględnie przekonana, że Twoja oferta da jej korzyści, których oczekuje. Jak?

Stwórz swój Unique Mechanism. Powiedz o procesie, dzięki któremu dostarczasz efekty. I nie rób z tego sekretu. Mów o tym głośno. 

Czym jest Unique Mechanism?

Unique Mechanism to zasada marketingu, która nie pojawiła się wczoraj. Przypisuje się ją copywriterowi Eugene’owi Schwartzowi, a w 2017 roku Todd Brown określił ją jako „unikalny sposób, metoda lub materiał, który pozwala produktowi lub usłudze dostarczać pożądane korzyści”. 

Chodzi o to, że Twojej grupie docelowej nie wystarczy już powiedzieć, co oferujesz. 

Liczy się to, jak dokładnie pomożesz im pozbyć się problemu, w jaki sposób Twoje rozwiązanie dostarczy im ulgi. Potencjalni klienci nie od razu obdarzą Cię zaufaniem. Pierw zastanawiają się, jak tego wszystkiego dokonasz i czy aby na pewno Ci się to uda. Zwłaszcza jeśli poprzednie rozwiązania nie przyniosły efektów, których oczekiwali. 

Musisz udowodnić, dlaczego Twoje rozwiązanie jest lepsze od rozwiązania konkurencji. Musisz dać klientowi nadzieję, że Twoje unikalne podejście do jego problemu pomoże mu pozbyć się go na dobre

Nie wystarczy mi Unikalna Propozycja Sprzedaży (USP)?

Zadaniem Unique Mechanism, podobnie jak Unique Selling Proposition, jest wskazanie na to, co czyni Cię lepszym wyborem od konkurencji. 

Jednak zasadnicza różnica polega na tym, że USP podkreśla korzyści i unikalne cechy, a UM koncentruje się na konkretnym procesie lub składniku odpowiedzialnym za osiąganie wyników.

Unique Selling Proposition to wyjątkowa cecha produktu lub usługi, która wyróżnia go na rynku. Jest to główna korzyść, którą produkt lub usługa oferuje. 

Na przykład: „Innowacyjne kursy językowe online, dzięki którym w ciągu 3 miesięcy przygotujesz się do pracy w zagranicznej firmie”.

Unique Mechanism skupia się na „jak” produkt/usługa dostarcza tę unikalną cechę lub korzyść. 

Na przykład: „Kursy językowe oparte na naszej nowatorskiej technologii, która w czasie rzeczywistym pozwala wychwycić nawet najbardziej subtelne błędy — zarówno w mowie, słownictwu czy gramatyce. Dzięki temu natychmiast identyfikuje obszary do poprawy, dostosowując indywidualny plan nauki do Twoich realnych potrzeb”.

Jeśli zadbasz zarówno o Unique Selling Proposition, jak i o Unique Mechanism — przyciągniesz do siebie więcej klientów, niż możesz sobie wyobrazić. 

Pokażesz, że Twój produkt lub usługa daje określone korzyści, dzięki wypracowanemu procesowi. 

Dlaczego Unique Mechanism jest tak ważny?

Konsumenci stają się coraz bardziej sceptyczni do obietnic składanych przez marki. Reklamy, które dosłownie wyskakują z każdego miejsca, już przestają robić na nich wrażenie. 

Zatem, jeśli chcesz przekonać potencjalnych klientów do siebie, swoich produktów lub usług, nie wystarczy, że powiesz, co masz do zaoferowania. Musisz udowodnić, że Twoje obietnice to nie tylko puste słowa. I w tym pomoże Ci Unikalny Mechanizm. 

Dzięki Unique Mechanism pokażesz, co sprawia, że Twój produkt lub usługa działają, lub w jaki sposób spełnisz swoje obietnice. Wtedy już nikt nie będzie mieć wątpliwości, że Twoje rozwiązania dostarczają realnych korzyści i pomagają osiągnąć konkretne wyniki. Zapewnisz namacalny powód skuteczności produktu, tym samym zwiększając zaufanie potencjalnych klientów. Warto pamiętać o tym, że unikalne aspekty, które rzeczywiście działają, przyciągają klientów na dłużej. W końcu — kto im zapewni coś równie dobrego? 

Jak odkryć swój Unikalny Mechanizm?

Twoim Unikalnym Mechanizmem może być formuła, system, algorytm, składnik, element. Coś, co wywoła w Twoich potencjalnych klientach jedną z najsilniejszych emocji. Nadzieję, że w końcu osiągną to, czego oczekują.

Matt Hodkinson opisał 3 sposoby na odkrycie własnego Unique Mechanism. 

  • The Existing Mechanism

Zastanów się, jak dokładnie Twój produkt lub usługa dostarczają rezultaty. Wychwyć element w procesie, który się wyróżnia. Może to być opatentowana cecha produktu, czy element usługi, którego nie sposób znaleźć u konkurencji. Pamiętaj — to musi być coś, co jesteś w stanie udowodnić. Tutaj nie ma miejsca na wątpliwości. Na szali jest zaufanie Twoich potencjalnych klientów, a bez niego nic nie sprzedasz. 

  • The Unspoken Mechanism

Jednakże może też być tak, że Twoim Unikalnym Mechanizmem może być to, że mówisz głośno o wypracowanym procesie. Być może w Twojej branży panuje „zmowa milczenia”. Wszyscy stosują jakieś rozwiązanie, ale nikt nie chce powiedzieć o tym swoim klientom. Tym właśnie możesz się wyróżnić — transparentnością procesu, dzięki któremu dostarczasz wyniki

  • The Transformative Mechanism

Znajdź coś, co zmieni Twoją firmę zwykłą w wyjątkową. Możliwe, że już to masz, ale brakuje mu charakteru. Zadbaj o to, aby Twój Unikalny Mechanizm miał chwytliwą, kreatywną nazwę. Taką, która już sama w sobie zaintryguje i będzie przekonywać o skuteczności procesu. Powinna być łatwo zapamiętywalna i sugerować, że Twoje rozwiązanie jest… unikalne. Określ także strukturę swojego UM: cykliczną (poszczególne kroki lub etapy procesu prowadzą do siebie nawzajem w zamkniętym obiegu) lub liniową (proces działa w sposób liniowy, od punktu początkowego do końcowego, a każdy krok konsekwentnie prowadzi do następnego). 

Na koniec pamiętaj — dobrze zdefiniowany Unique Mechanism nie tylko wyróżnia Twój produkt (bądź usługę), ale także wzmacnia jego pozycję na rynku, buduje zaufanie klientów i może znacznie zwiększyć sprzedaż. Jednak aby tak się działo, UM powinien logicznie wyjaśniać, dlaczego poprzednie rozwiązania zawiodły i dlaczego akurat Twoje odniesie sukces. 

Wyobraź sobie, że musisz przekonać najbardziej sceptycznego, nieufnego i oszczędnego klienta. Jeśli Twój Unikalny Mechanizm zasieje w nim nadzieję i zachęci do zapoznania się z ofertą — możesz świętować sukces! 🙂

Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.
Picture of Dagmara Polak

Dagmara Polak

Jako przedstawicielka generacji Z, dla której cyfrowy świat jest środowiskiem naturalnym, jestem zawsze na bieżąco z trendami. Nie tylko wiem, jaki przekaz puścić w eter, ale też jak wybrać odpowiednią formę i kanał dotarcia. Oprócz eksplorowania digitalowych szlaków uwielbiam podróże po świecie, które pozwalają mi zachować balans i są źródłem mojej inspiracji.